روشهای درمان چاقی موضعی

در گذشته از عمللیپوساکشن برای درمان چاقی موضعی استفاده می شد. در این عمل چربی مورد نظر با حرکت متعدد یک لوله فلزی و با استفاده از امواج اولتراسونیک خورد و له می شود. و این چربی نیمه جامد با استفاده از مکش به خارج بدن منتقل می شود. که این شیوه عوارض زیادی دارد. این روش عوارضی چون آمبولی ( انباشته شدن چربی درون عروق ) و گاهی مرگ ناگهانی دارد. این روش بدون ورزش و رژیم غذایی نتیجه ماندگاری ندارد. ولی امروزه از عمل لیپولیز با استفاده از نور لیزر برای متلاشی کردن سلول چربی استفاده می شود. مزیت این روش کاهش ( درد، کبودی،آسیب به پوست و بازگشت سریع به کار) می باشد.

روشهایی که برای درمان چاقی موضعی استفاده میشود دو روش اینترنال و اکسترنال می باشد.

- روشهای اینترنال:در این روشها سوراخهای در پوست ایجاد و چربیها را خرد کردن و خارج می کنند1- لیزر لیپولیز 2- استفاده از اولتراسوند: تنها روش موجود برای شکستن سلولهایچربی بدون جراحی، استفاده از امواج اولتراسوند متمرکز، می باشد

- روشهای اکسترنال: در این روش ها با تاباندن نور لیزر، امواج ماورای صوت ( اولتراسوند)، یا امواج رادیویی RF ، به ناحیه تحت درمان بدون خارج کردن بافت چربی موجب ایجاد گرما در بافت چربی شده و چربی درون سلولهای چربی به صورت مایع در آمده و بدون آسیب به سلول از آن خارج می شود. و به مایع بین سلولی وارد می گردد. این چربیها توسط سیستم لنفاوی از محیط جدا و وارد خون می شود. این روشها بدون ورزش و رژیم غذایی جواب نمی دهد. و کار با این سیستم ها نیز نیاز به یک متخصص و اپراتور با تجربه دارد.

- روشهای تهاجمی شامل جراحی باز و خارج کردن چربی می باشد.

- استفاده از دستگاه LPG:

یکی از مدرنترین دستگاههای ورزشی برای ماساژ درمانی و همچنین چربی های اضافی بدن است. در این دستگاه از پرتو و اشعه ایکس استفاده نمی شود و عملکرد آن از طریق ماساژ و مکش می باشد. و با استفاده حرکات مکشی ضمن افزایش قوام پوست، سطح آنرا یکنواخت و هموارتر می کند. این دستگاه جزء کم عارضه ترین دستگاه های موجود در بازار است. از این دستگاه برای از بین بردن چاقی موضعی، سلولیت، سفت نمودن بافتهای عضلانی، از بین بردن چین و چروک پوست، آماده سازی عضلات و تقویت بافت همبند، افزایش کارایی ورزشکاران استفاده می شود. اما به دلیل مالیدن پارافین روی پوست می تواند عوارض پوستی به همراه داشته باشد و از طرفی به علت از دست دادن آب میان بافتی می تواند به عروق طبیعی بدن آسیب برساند.

در کلیه این روشها فرد باید از طبیعی بودن آنزیمهای کبدی اطمینان داشته باشد. زیرا با انجام این روشها ترشح آنزیمهای کبدی بالا رفته و چربی خون نیز افزایش می یابد. 

سلامت و زیبایی