روش های لاغری کدام آری، کدام نه؟

چرا کمربند لاغري نه؟
يکي از رايج‌ترين روشهاي لاغري استفاده از کمربندهاي لاغريست. کمربندهاي لاغري دو نوعند: حرارتي و لرزشي که هيچکدام باعث سوزانده شدن چربي‌ها نمي‌شوند و تاثيري در کاهش وزن حقيقي ندارند.
کمربندهاي حرارتي فقط آب را از بدن خارج مي‌کنند که بعد از مدت کوتاهي با جايگزين شدن آب همه چيز به حالت اول برمي‌گردد.
کمربندهاي لرزشي با ارتعاشي که ايجاد مي‌کنند باعث شکسته شدن و جابجا شدن چربي‌ها مي‌شوند و ممکن است به ظاهر باعث کاهش سايز شوند ولي سوال اينجاست که چربي‌هاي جابجا شده کجا مي‌روند؟
جواب اين است که چربي‌ها وارد جريان خون شده و در ديواره داخلي رگها رسوب مي‌کنند يا در محلهاي پرخطر مثل دور قلب يا کبد تجمع مي‌کنند.

در واقع به اين وسيله ظاهر خود را درست کرده و از درون به خود لطمه زده‌ايم.
اصولاً استفاده از دستگاه‌هاي لاغري موضعي نوعي نشاني غلط دادن است. اگر مي‌بينيم چربي بيشتر در ناحيه شکم و پهلو جمع مي‌شود به خاطر تنظيمات خاصي است که در بدن ما حاکم است. بدن چربي‌هاي اضافي را در جايي که کمترين خطر را برايش دارد ذخيره مي‌کند و هر وقت هم که لازم داشت از همان جا برمي‌دارد.
نکته مهم اينجاست که همان طور که شما کار خاصي روي شکمتان انجام نداده‌ايد که چاق شود براي لاغر شدنش هم لازم نيست کار خاصي بر رويش انجام دهيد و راه درستش تغذيه مناسب و در پيش گرفتن سبک زندگي سالم است. جالب است بدانيد شما اگر حتي به طور مرتب پياده‌روي هم کنيد از شکم و پهلو و باسن لاغر خواهيد شد.
گفتنيست هيچکدام از کمربندهاي لاغري مجوز مراکز علمي دنيا مانند FDA را ندارند و استفاده از آنها به هيچ وجه توصيه نمي‌شود و اگر مضر نباشند قطعاً بي‌خاصيتند.

چرا بالن و حلقه معده نه؟
?? در ميان روشهاي لاغري اينها مصداق سرپوش گذاشتن روي مشکل هستند، چون مانع از گرسنگي و تمايل شما به غذا نمي‌شوند، فقط سدّي در برابر خوردن شما ايجاد مي‌کنند. تصور کنيد تمايل زيادي به خوردن داريد و غذاي دلخواهتان هم در برابرتان است اما نمي‌توانيد بخوريد. وقتي مي‌توان درست خوردن را ياد گرفت و از لذّت غذا به شکل طبيعي برخوردار شد و از اين طريق لاغر هم شد، چه نيازي به اين روشهاي عذاب‌آور براي لاغري است؟
?? بالن معده باعث برگشت اسيد معده (ترش کردن) مي‌شود که مشکلات کوتاه مدت و خطرات درازمدتي را متوجه فرد مي‌کند.
?? دانستن اين نکته مهم است که مشکل اصلاً در معده نيست بلکه در ذهنيت و عادت‌هاي فرد است.

چرا جراحي لاغري نه؟
?? هيچ عمل جراحي بي‌عارضه نيست، به خصوص جراحي روي بافت چربي که با خطرات و عوارض گاه مرگباري نظير آمبولي چربي همراه است. در واقع در ميان روشهاي لاغري، عوارض جراحي براي کاهش وزن از همه بيشتر است.
?? در ميان روشهاي لاغري، جراحي مصداق ظاهرسازيست. جراح فقط چربي‌هاي ظاهري را برمي‌دارد که کم‌خطرتر است و با چربي‌هاي خطرناک‌تر کاري ندارد. جراح چربي‌هاي دور کبد و قلب را برنمي‌دارد. چربي‌هايي که در ديواره رگها رسوب کرده را برنمي‌دارد. حتي امکان اين که چربي‌هاي ظاهري هم به طور متناسبي برداشته شود نيست مثلاً شخص شکم لاغر پيدا مي‌کند با بازوهاي چاق و بدنش تناسب خود را هم از دست مي‌دهد. به علاوه وقتي شخص به ظاهر لاغر مي‌شود يک دلخوشي و اطمينان خاطر کاذب پيدا مي‌کند در حالي که او از درون همان فرد چاق قبلي است و همان عوارض تهديدش مي‌کند.

?? در اين دنيا هيچ چيز بي‌دليل نيست. اضافه‌وزن شما هم قطعاً دلايلي دارد.
دلايل اضافه وزن شما در درون شماست، در عادت‌ها، انتخاب‌ها و سبک زندگي‌تان. بنابراين راه حل را هم بايد در درون خود جستجو کنيد نه در دنياي بيرون از خود.
جراح نمي‌تواند عادت‌هاي شما را هم جراحي کند. هر روشي که تمرکز شما را از درون به بيرون معطوف کند از راه صحيح دورتان مي‌کند و با ايجاد خوشبيني کاذب و تاخير در گرفتن تصميم صحيح مانع سلامتي شما مي‌شود.