رژیم غذایی مخصوص دیابتی ها

متأسفانه آمار ابتلا به دیابت نوع ۲ به دلیل ماشینی شدن زندگی، کم‌تحرکی، چاقی و اضافه‌وزن بالا رفته است و به‌همین دلیل هم‌طیف گسترده‌ای از بیماران مبتلابه دیابت باید در کنار مصرف دارو، رژیم غذایی سالم و مناسبی هم داشته باشند تا بتوانند بیماری خود را کنترل کنند.
دکتر پیام فرح‌بخش، متخصص تغذیه و رژیم‌ درمانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه به این گروه از بیماران توصیه کرد: «درصورتی‌که اضافه‌وزن دارید، باید وزن خود را کاهش دهید. رژیم غذایی خود را به یک رژیم غذایی ۶ وعده‌ای تغییر دهید و ۳ وعده اصلی و ۳ میان وعده برای خود تعریف کنید. تناسب میان کربوهیدرات، پروتئین و چربی دریافتی هم باید در رژیم غذایی شما به‌دقت رعایت شود».
وی با اشاره به اینکه بیماران مبتلابه دیابت باید از گرسنگی‌های طولانی پرهیز کنند، افزود: «فعالیت فیزیکی روزانه داشته باشید و از زندگی بی‌تحرک پرهیز کنید. البته قبل از شروع ورزش قند خود را چک کنید. از مصرف داروهای گیاهی برای کنترل قند خون به‌شدت اجتناب کنید». وی تأکید کرد که بیماران دیابتی باید از استرس و نگرانی دوری کنند و در وعده‌های اصلی غذایی خود از فیبرهایی مانند سبزیجات و سبوس هم کمک بگیرند.
«از جابجا کردن وعده‌های غذایی بدون اطلاع متخصص تغذیه خود اجتناب کنید. فاصله بین مصرف قرص‌ها و وعده غذایی خود را به‌دقت رعایت کنید. علائم افت قند را بشناسید و همراه خود قند یا سایر منابع کربوهیدرات ساده را همراه داشته باشید و در صورت لزوم، مصرف کنید. از مصرف عسل و مربا خارج از برنامه غذایی خودداری کنید. درنهایت اینکه از مصرف مواد اشتهاآور مانند ترشی و سرکه همراه با غذا خودداری کنید».