موی اضافی همان موی زائد نیست!

برخی از موهای ناخواسته یا اضافی مانند موهای گوش و بینی می‌توانند جلوی ورود گرد و غبار و ذرات ریز محیطی به داخل گوش و بینی را بگیرند، به همین دلیل، لیزر کردن و از بین بردن کامل آنها به ‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

«موهای بدن به 3 گروه تقسیم‌بندی می‌شوند؛ گروه اول، موهای تاثیرگذار بر زیبایی مانند موهای سر، ابرو و مژه‌ها هستند. گروه دوم، موهای ناخواسته یا اضافی‌اند و گروه سوم هم موهای زائد را در برمی‌گیرند. بیشتر مردم ما، تفاوتی بین موهای زائد و اضافی قائل نمی‌شوند و به ‌همین دلیل هم به دنبال یافتن راه مناسب درمانی برای رفع موهای زائد خود نمی‌روند.» اینها، بخشی از گفته‌های دکتر داوودی، متخصص پوست و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی بقیه‌ا... درباره موهای زائد بود که باب گفت‌وگوی این مطلب را باز کرد.

تفاوت بین موهای زائد و ناخواسته چیست؟
موهای ناخواسته یا اضافی به آن گروه از موهایی گفته می‌شود که به ‌صورت ناخواسته در بدن همه افراد با تعداد و تراکم مختلف وجود دارد. این موها، شامل موهای زیر بغل، دست، پا، شکم، کمر و ناحیه تناسلی می‌شوند. این در حالی است که موهای زائد به موهایی در بدن خانم‌ها گفته‌ می‌شود که به ‌صورت غیرمعمول و در جای غیرمعمول به وجود می‌آیند. چنین موهایی، بیشتر در قسمت‌هایی مانند اطراف هاله سینه، چانه و گونه خانم‌ها رشد می‌کنند. رفع موهای زائد

آیا حذف دائمی موهای زائد، ممکن و بدون مشکل است؟
موهای زائد، همان‌طور که از نام آنها پیداست، زائد هستند و باید از بین بروند اما راه از بین بردن این موها برخلاف تبلیغاتی که در مورد آنها صورت می‌گیرد، استفاده از لیزر نیست. در واقع، ما ابتدا باید دلایل ایجاد موهای زائد مانند اختلال‌های هورمونی یا ابتلا به تخمدان پلی‌کیستیک را بشناسیم تا بتوانیم با درمان آنها موهای زائد را از بین ببریم. اگر موهای زائد بدون شناسایی دلیل ابتلا به آنها لیزر شوند یا با روش‌های دیگری مانند الکترولیز از بین بروند، دوباره رشد خواهند کرد و از بین بردن دائمی آنها بدون رفع مشکل اولیه بروزشان به ‌هیچ عنوان ممکن و میسر نخواهد بود.

کمی هم درباره موهای ناخواسته و دلیل ایجاد آنها برایمان می‌گویید؟
موهای ناخواسته یا اضافی در بدن همه افراد وجود و میزان یا پراکندگی آنها تا حد زیادی به نژاد افراد بستگی دارد. مثلا میزان و تراکم موهای ناخواسته در بدن افراد غرب آسیا مانند ما ایرانی‌ها، پاکستانی‌ها، هندی‌ها، عرب‌ها و حتی ترکیه‌ای‌ها، بیشتر از مردمان اروپایی یا بومی‌های آسیای شرق و جنوب شرق است. این مساله، کاملا ژنتیکی و هورمونی است و راه فراری هم از آن وجود ندارد. از این رو، ما در قیاس با اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها،‌ پرمو و در مقایسه با مردم غرب آسیا، افرادی با تراکم موی معمولی به حساب می‌آییم.

آیا عملکردی هم برای موهای ناخواسته در بدن وجود دارد یا ما می‌توانیم آنها را هم بدون دغدغه و مانند موهای زائد کاملا از بین ببریم؟
برخی از موهای ناخواسته مانند موهای گوش و بینی می‌توانند جلوی ورود گرد و غبار و ذرات ریز محیطی به داخل گوش و بینی را بگیرند. به همین دلیل، لیزر کردن و از بین بردن کامل آنها که این روزها هم بسیار رواج پیدا کرده، به ‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. بهتر است موهای این قسمت‌ها به ‌جای از بین رفتن، فقط به ‌صورت دوره‌ای کوتاه شوند. موهای ناخواسته سایر قسمت‌های بدن مانند ناحیه تناسلی، زیر بغل، کمر و کشاله ران هم می‌توانند تا حدودی جلوی راه افتادن قطره‌های عرق روی سطح پوست را بگیرند و حس عرق‌کردن را کمتر برای فرد به ‌وجود بیاورند. در واقع،‌ افرادی که موهای بدن به‌خصوص قسمت‌هایی که تراکم موی بیشتری دارند را کاملا با لیزر یا اپیلاسیون از بین می‌برند، بیشتر دچار رطوبت پوست ناشی از تعریق می‌شوند. ضمن اینکه از بین بردن کامل موهای قسمت‌هایی از بدن مانند موهای بین باسن هم باعث افزایش ایجاد اصطکاک در این قسمت پوست، تعریق و عرق‌سوز شدن آن می‌شود. با این حساب، می‌توان گفت که عملکرد موهای ناخواسته در بدن به ‌قدری نیست که روی فیزیولوژی طبیعی پوست تاثیر چندانی بگذارد و اگر فردی با افزایش تعریق و رطوبت پس از حذف این موها مشکلی نداشته باشد، می‌تواند آنها را کاملا از بین ببرد.
منبع: بیتوته 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

سلامت و زیبایی