نگاهی‌ اجمالی به چاق شدن

چاقی یکی‌ از مهم‌ترین مسائلی است که در دنیای کنونی سبب سرگردانی و مشکلات زیادی برای انسان شده است.با وجود اینکه این روزها منابع غذایی سالم، وسایل ورزشی مناسب و دانش موثری در باره تغذیه و تمرین زیاد یافت میشود اما باز هم در بسیاری از جوامع و کشور‌ها مشکل اضافه وزن همچنان در حال زیاد شدن است.به علاوه خیلی از ما دوست داریم که وزن مناسبی داشته باشیم.علی‌‌رغم وجود این میل در ما ولی‌ شیوه های ممکن برای کاهش وزن ناممکن به نظر میرسند.تقریبا امروزه هر کسی‌ یک رژیم غذایی را امتحان کرده است یا در حال امتحان کردن است.
اما تعداد بسیار کمی‌ از این افراد توانسته‌اند موفقیت خود را به طور مستمر ادامه دهند.ماندگاری کاهش وزن انگار همانند یک پازل میماند ؛ پازلی که بسیار سخت و پیچیده می‌باشد که فقط افراد کمی‌ موفق به حل کردن آن میباشند.قبل از اینکه بخواهیم وارد بحث کاهش وزن شویم بیایید با هم به یک سری از آمار‌ها نگاهی‌ بیندازیم.
آمار‌های مربوط به کاهش وزن و رژیم ها
* ۲۰ میلیارد دلار : آمریکایی‌‌ها هر ساله ۲۰ میلیارد دلار در زمینه کاهش وزن و رژیم‌ها هزینه میکنند که این هزینه‌ها شامل کتاب‌های مربوط به تندرستی، تهیه دارو‌های تجویز شده از طرف پزشک و جراحی‌های مربوط به کاهش وزن می‌باشد.
* ۱۰۸ میلیون : ۱۰۸ میلیون آمریکایی‌ هر ساله رژیم میگیرند.هر کدام از این افراد هر ساله تمام تلاش خود را میکنند تا دوباره رژیم‌های شکست خرده خود را دوباره شروع کنند.
* ۸۵% : ۸۵% افرادی که هزینه خود را صرف خرید محصولات کاهش وزن میکنند خانوم‌ها هستند.
dietq
در زیر تعدادی آمار‌ از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها مشاهده میفرمایید :
* ۳۵.۷۵% از بزرگسالان آمریکایی‌ دارای اضافه وزن هستند.
* در سال ۲۰۰۸ ۱۴۷ میلیارد دلار هزینه درمان بیماری‌های ناشی‌ از چاقی در آمریکا شده است.
* ۴۹.۵% از سیاه پوستان غیر اسپانیایی زبان، ۳۹.۱% از اسپانیایی زبانان و ۳۴.۳% از سفید پوستان غیر اسپانیایی زبان در ایالات متحده دچار اضافه وزن هستند.
در سطوح بین المللی سازمان بهداشت و سلامت جهانی‌ تخمین زده است که تا سال ۲۰۱۵ میلادی میزان افراد دارای اضافه وزن در جهان به ۲.۳ میلیارد نفر خواهد رسید.این آمار‌ در سال ۲۰۰۵ ۱.۶ میلیارد نفر بوده است.
چگونه چاق می‌شویم؟ دلایل اصلی‌ که باعث ایجاد افزایش وزن در ما میشود
در این قسمت می‌خواهیم به دلایل اصلی‌ ایجاد افزایش وزن، چاقی و مشکلات سلامتی‌ که از آنها ناشی‌ میشود بپردازیم.در حالی‌ که در موضوع رژیم مطالب سردرگم کننده زیادی وجود دارد ولی‌ یک حقیقت به طور قطع باید در نظر گرفته شود و آن اینست که شما اگر می‌خواهید که به طور دائم و همیشگی‌ وزن خود را پایین نگه دارید باید روش تغذیه خود را نیز به طور دائم عوض کنید.با ایجاد تغییرات اندک و کوتاه مدت نمی‌توان انتظار موفقیت زیادی را داشت.
در بسیاری از کتاب‌ها و برنامه‌ها که در مورد رژیم صحبت میکنند تمرکز آنها فقط بر روی رژیم‌های تازه مد شده و زود گذر می‌باشد.منظور آن رژیم‌هایی هستند که دارای روش‌های تغذیه ای‌ مبهم و نکات زود گذر میباشند که به محض اینکه فرد با آن توانست به کاهش وزن برسد آن را رها می‌کند.این رژیم‌ها هیچ گاه به شما به صورت اساسی‌ مسائلی که باعث افزایش وزن شما شده‌اند را نمی‌گویند.
۱) عدم فعالیت
گرچه ورزش به تنهایی در درمان چاقی معجزه نمیکند ولی‌ این اجازه را به شما میدهد که در طول روز مقدار بیشتری کالری را دریافت کنید در حالی‌ که باعث چاقی شما نیز نخواهد شد.اما از سوی دیگر اگر شما میزان فعالیت خود را کاهش دهید ولی‌ همچنان به اندازه دوران زمان ورزش خود کالری مصرف کنید مسلما دچار اضافه وزن خواهید شد.
در دوران کودکی همه ما تمایل به فعالیت زیاد داریم.این میزان فعالیت معمولا تا دوران ابتدایی زمان حضور ما در دانشگاه با ما باقی‌ میماند و حتی این حالت ممکن است تا اوایل ۳۰ سالگی نیز ادامه یابد.سایت ادکوان.اکنون می‌توان با اطمینان بیشتری گفت که اکثر افراد بالغ در زمانی‌ که صاحب اولین فرزند خود میشوند میزان فعالیت آنها نیز به شدت کاهش می‌یابد.الگوی خواب آنها به هم میریزد، تمرکز آنها روی زندگی‌ از بین میرود و اکثر افراد بالغ دارای فرزند دچار یک زندگی‌ ساکن میشوند.
البته این اتفاق میتواند برای افراد مجرد و افراد بالغ جوان تر نیز به وفور اتفاق بیفتد.هنگامی که سبک زندگی‌ ساکن درون شما نهادینه شد بسیار سخت می‌باشد که دوباره این عادت را تغییر‌ داده و به فردی پر جنب و جوش تبدیل شوید.هنگامی که شما به این سبک زندگی‌ عادت کنید انگیزه ایجاد تغییرات درون شما به کمترین حد ممکن خواهد رسید.
لازم به ذکر است که همانطور که ورزش باعث جلوگیری از افزایش وزن میشود همچنین باعث افزایش میل ما برای تغذیه بیشتر نیز میشود.گرچه عدم فعالیت باعث افزایش وزن ما میشود اما افزایش اشتها حاصل از ورزش کردن نیز باید به طور صحیح آن را کنترل کرد.سعی‌ کنید این میزان افزایش اشتها را با تغذیه از مواد غذایی مرغوب و با کیفیت مهار کنید.
هنگامی که بحث ورزش کردن مطرح میشود باید به یاد داشته باشید که گرچه ورزش برای سلامت بدن بسیار مفید است و میتواند سطح انرژی دریافتی شما را افزایش دهد ولی‌ باید در کنار آن یک برنامه غذایی مناسب با اهداف خود نیز داشته باشید تا بتوانید بهترین نتایج را بگیرید.

ورزش و کاهش وزن
* ورزش از طرق بسیار زیادی باعث بهبود سلامتی‌ شما میشود.هنگامی که شما حالتان خوب باشد انگیزه شما نیز بیشتر خواهد شد و میتوانید برنامه غذایی و تمرینی خود را به درستی‌ و کامل اجرا کنید. چگونه چاق شویم
* ورزش باعث افزایش سطح انرژی دریافتی شما میشود همین امر باعث میشود که شما آسان‌تر تمرینات خود را ادامه دهید و سطح انگیزه شما نیز بالاتر خواهد رفت.
* ورزش به شما این اجازه را میدهد که مقداری بیشتر در طول روز تغذیه داشته باشید.
* داشتن بدنی در بهترین فرم مهم می‌باشد.پس عضله‌ سازی را فراموش نکنید.برای این منظور شما باید کالری بیشتری مصرف کنید.
منبع : edcoan.ir 

سلامت و زیبایی